Een pas beschreven juffer, Pomacentrus vatosoa, heeft een opvallend wit uiterlijk. Wetenschappers ontdekten de vis in het noordoosten van Madagascar. Opmerkelijk is de moeilijkheid waarmee het dier beschreven werd.
Hoewel wetenschappers eerst te maken meenden te hebben met een nieuwe telg van het Chrysiptera geslacht, werd er na lange twijfel toch beslist om het dier aan het Pomacentrus geslacht toe te voegen.
Die twijfel heeft te maken met de genetica en ietwat ongewone morfologie van het dier. “Het leek te matchen met de eigenschappen van Pomacentrus, maar dit geslacht heeft meestal een inkeping in de botten onder het oog, dewelke deze soort niet heeft.” vertelt onderzoeker Yi-Kai Tea van de Universiteit van Sydney.
Na verder onderzoek kreeg de parelwitte vis, die overigens ook enkele prominente zwarte vlekken heeft, de naam Pomacentrus vatosoa.
Enthousiasme
Hoewel de ontdekking van het dier voor heel wat enthousiasme zorgde in de wetenschappelijke gemeenschap, is het slechts één van de driehonderd tot vijfhonderd vissoorten die elk jaar beschreven worden.
“Er werden dit jaar al 138 nieuwe soorten beschreven”, weet Benjamin Frable, collectiebeheerder van het Scripps Institution of Oceanography. Pomacentrus vatosoa is nummer 139.